Nio idrottare får klartecken till Paralympics i Milano Cortina

Den svenska truppen till Paralympics växer. Sveriges Paralympiska Kommitté presenterar idag ytterligare nio nya namn till Paralympics-truppen.
Med drygt 50 dagar kvar till invigningen den 5 mars ger Sveriges Paralympiska Kommitté ytterligare nio idrottare klartecken till Paralympics i Milano Cortina. De uttagna är alpina skidåkaren Arvid Skoglund,längdskidåkarna Ellen Westerlund (debutant), Alice Morelius (debutant) och Arnt-Christian Furuberg (debutant) samt spelarna i rullstolscurling Viljo Petersson Dahl (skipper), Kristina Ulander, Ronny Persson, Sabina Johansson och Marcus Holm.
Tre debutanter
19-åriga Ellen Westerlund har övertygad det senaste året med flera topplaceringar. I VM-sprinten i Trondheim blev hon femma i finalen och under världscuppremiären i Kanada tog hon både en fjärdeplats och en sjätteplats. Den två år yngre, Alice Morelius, har gjort en raketkarriär inom paralängdskidor och har redan under sin andra säsong med landslaget visat att hon tillhör en av de stora talangerna i världen. Ytterligare en debutant är uttagen och det är Arnt-Christian Furuberg som var uttagen till Paralympics i Peking men blev sjuk i covid veckan innan avfärd. Nu får ”Ante” möjlighet till revansch.
– Det gör mig väldigt glad och stolt att kunna presentera tre debutanter in i den svenska truppen. Det är över 20 år sedan vi hade ett såhär stort längdlandslag med på Paralympics vilket bevisar att våra långsiktiga satsningar börjar ge resultat, säger Niclas Grön.
Alpina laget utökas
Arvid Skoglund gjorde paralympisk debut i Peking 2022. 22-åringen har sedan dess fortsatt sin utveckling och besitter särskilt hög kapacitet inom teknikgrenarna.
– Arvid har det senaste året visat stor vilja att ta nästa steg i sin utveckling och jag är övertygad om att han kommer prestera på topp i Paralympics, säger den svenska truppchefen Niclas Grön.
Silverlaget redo
Laget som tog sig till den historiska finalen i Peking 2022 är redo för sitt tredje spel med Viljo Petersson Dahl som skipper. Fyra av fem spelare är desamma som i silverlaget. Marcus Holm är ny in men har stor erfarenhet från tidigare spel, då som spelare i paraishockey.
– Det här laget har jobbat tillsammans i nästan tio år och driver varandras utveckling framåt hela tiden. Deras noggrannhet och målmedvetenhet i kombination med lagsammanhållning gör att de etablerat sig som ett av världens bästa lag, säger Niclas Grön.
Historiskt spel
Spelen i Milano Cortina 2026 kommer att markera 50-årsjubileet av de första paralympiska vinterspelen som arrangerades av Sverige och Örnsköldsvik. Då tävlade 198 idrottare från 16 länder fördelat på längdskidor och alpint.
Paralympics 2026 invigs den 6 mars och avslutas den 15 mars och slututtagning av den svenska truppen sker den 24 februari.
Svenska truppen
Alpint
Ebba Årsjö
Aaron Lindström
Arvid Skoglund
Längdskidor
Zebastian Modin, Emil Talsi (guide)
Ellen Westerlund
Alice Morelius
Arnt-Christian Furuberg
Rullstolscurling
Viljo Petersson Dahl (skipper)
Kristina Ulander
Ronny Persson
Sabina Johansson
Marcus Holm
Publicerad: 2026-01-13
Senast uppdaterad: 2026-01-20