Zebastian Modin redo för säsongspremiär

Modin avslutade förra årets säsong med att ta tre paralympiska medaljer och bli historisk som Sveriges bästa vinterparalympier genom tiderna. I helgen tar en ny säsong fart med världscuppremiär i finska Vuokatti.
Under lördagen gör Zebastian Modin och svenska paralandslaget i längdskidor och skidskytte säsongspremiär i finska Vuokatti. Den åttafaldige paralympiske medaljören ser fram emot premiären.
– Vi har haft en bra försäsong och jag tror vi kommer kunna åka fort. Däremot kommer inte formen vara den bästa i Vuokatti då säsongens stora mål är VM på hemmaplan i Östersund i slutet av januari, säger Zebastian.
Nytt inför säsongen är att Daniel Rickardsson klivit in som huvudguide för Zebastian och gör under lördagens debut i världscupen som guide.
– Vi har tränat tillsammans sedan augusti och det har känts väldigt bra från dag ett. Det ska bli en intressant säsong som jag ser fram emot, säger Daniel Rickardsson.
Utöver Zebastian kommer Louise Perottosdotter och Ellen Westerlund till start för svensk del.
Tävlingsprogram
Lördag 10e – 5 km Individuell start, klassiskt
Söndag 12e – Sprint, fristil
Tisdag 14e – 10 km Individuell start, klassiskt
Publicerad: 2022-12-09
Senast uppdaterad: 2023-11-21